مونولوگ

مونولوگ
Instagram

آخرین مطالب

شهر فرنگ اروپا

پنجشنبه, ۸ مهر ۱۳۹۵، ۰۴:۰۰ ب.ظ

و بسیاری از افراد معتقد بودند که جنگ آن فضایلی را که جهان صنعتی مدرن از میان برده است، از جمله فضیلت عشق به میهن، شجاعت و ایثار، احیا خواهد کرد. و افراد فقیر هم در انتظار و آرزوی سوار شدن به قطار بودند و روستایی ها هم در انتظار و آرزوی دیدن شهرهای بزرگ و تلفن کردن به اداره های پست محلی برای فرستادن تلگرامی برای همسرانشان با این مضمون : «من خوبم، امیدوارم تو هم خوب باشی.»ژنرال ها در انتظار و آرزوی این بودند که عکس و خبرشان در روزنامه ها چاپ بشود و اقلیت های قومی کشورها هم از این کیفور بودند که در جنگی شرکت کرده اند که همرزمانشان بدون لهجه صحبت می کنند و آن ها هم می توانند همراه این دیگران بی لهجه سرود های نظامی و ترانه های شاد مردمی بخوانند. و همه فکر می کردند تا زمان انگور چینی یا نهایتش تا کریسمس به خانه هایشان باز خواهند گشت.(ص ده)


جنگ جهانی اول را «جنگ سنگرها» هم خوانده اند، چون بعد از چند ماه از آغاز جنگ دیگر در جبهه ها اتفاقی نمی افتاد و سربازان فقط در سنگرهای پر از گل و لای مخفی شده بودند و شب ها یا دم صبح دست به حمله می زدند تا بیست، سی و حداکثر پنجاه متر از قلمرو دشمن را تصرف کنند. سربازان لباس های سبز استتاری می پوشیدند و همدیگر را زیر آتش توپخانه می گرفتند یا به همدیگر شلیک می کردند. آلمانی ها پرتاب کننده ی مین داشتند و فرانسوی ها خمپاره انداز، برای همین هردو می توانستند به سمت هم بمب پرتاب کنند.(ص سیزده)

بعضی وقتها که سربازها در شب منتظر دشمن دراز کشیده بودند، صدای سرباز دشمنی را می شنیدند که خودش را می خاراند و از روی همین صدا می فهمیدند کجاست و به همان سمت شلیک می کردند یا نارنجی دستی به سمتش پرتاب می کردند. اما نه دشمن ها تمامی داشتند و نه شپش ها.(ص پانزده)

شهر فرنگ اروپا(چکیده هایی از پیدا و پنهان تاریخ قرن بیستم)، پاتریک اوئورژدنیک، خشایار دیهیمی، نشر ماهی

پ. ن: این کتاب کوچک و کم حجم(صد و بیست و دو صفحه) را به توصیه آقای کتابفروش خریدم و باید بگم خیلی لذت بردم از خواندن این کتاب


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۷/۰۸
حورا رستمی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.