مونولوگ

مونولوگ
Instagram

آخرین مطالب

راهی طولانی که رفتم

يكشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۵، ۰۹:۳۶ ب.ظ

یکی از مسائل نگران کننده درباره سفرم، چه از نظر ذهنی، چه بدنی و چه احساسی، این بود که نمی دانستم که چه وقت و در کجا به پایان می رسید. نمی دانستم که قرار بود با زندگیم چه کنم. حس می کردم که مدام در حال شروع کردن هستم. پیوسته در حال حرکت، دائماً در حال رفتن به جایی بودم. هنگامی که در حرکت بودیم، با فکر کردن به این مسائل عقب می افتادم. هدفم در زندگی، زنده ماندن در هر روزی بود که می گذشت. در برخی از روستاها که با میهمان شدن به غذا و آب تازه می توانستیم شادی اندکی بیابیم، می دانستم این خوشی موقتی است و ما فقط از کنارش می گذشتیم؛ از این رو نمی توانستم خودم را به شاد بودن کامل راضی کنم. غمگین بودن از نوسانات احساسی بسیار راحت تر بود و همین، عزمی را که برای ادامه دادن نیاز داشتم به من می داد. هرگز مأیوس نبودم، چون همیشه انتظار رخ دادن بدترین ها را داشتم. شب هایی بود که نمی توانستم بخوابم، و آن قدر به درون شب تاریک خیره می شدم تا اینکه چشم هایم می توانستند به وضوح درونش را ببینند. به اینکه خانواده ام کجا بودند فکر می کردم، و اینکه آیا هنوز زنده بودند یا نه.(ص هشتاد و پنج)


راهی طولانی که رفتم، خاطرات کودک سربازی است که در سن دوازده سالگی به خاطر حمله شورشی، مجبور به ترک خانه و خانواده خود می شود و آواره سرزمین های دیگر می شود. در ادامه او به خاطر فرار از گرسنگی مجبور می شود به ارتش پیوسته و کارهای غیر انسانی را انجام دهد که سرانجام توسط یونیسف نجات یافته و به ایالات متحده آمریکا مهاجرت می کند.

وقتی بچه بودم، پدرم می‌گفت: «اگر زنده هستی، امید به روزی بهتر و رخ‌ دادن اتفاقی خوب وجود دارد. اما اگر هیچ‌چیز خوبی در سرنوشت انسان باقی نمانده باشد، او خواهد مرد.» در طی سفرم به این‌ گفته فکر می‌کردم که باعث می‌شد هم‌چنان به حرکت ادامه دهم، حتی مواقعی که نمی‌دانستم به کجا می‌روم. آن کلمات عاملی برای به حرکت دادن روحم به سمت جلو شدند، و باعث شدند تا زنده بمانم.(متن پشت جلد کتاب)

ترجمه این کتاب توسط مژگان رنجبر یکی از بهترین فعالان اینستاگرامی در زمینه معرفی کتاب انجام شده که ترجمه بسیار روان و دلنشینی بود. به امید ترجمه های بهتر از ایشان

راهی طولانی که رفتم، اسماعیل به آ، مژگان رنجبر، نشر کوله پشتی

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۵/۲۴
حورا رستمی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.