مونولوگ

مونولوگ
Instagram

آخرین مطالب

خداحافظ کتابهای ایرانی(فعلا)

سه شنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۴، ۰۸:۰۹ ب.ظ
این چند کتابی که اخیراً از نویسندگان ایرانی خواندم، متقاعدم کرد که تا مدتها سراغ کتاب ایرانی نروم.

 یکی از این کتابها، ترکیب بندی در سرخ نوشته مهام میقانی است، که درباره داور فوتبالی است که زنش را طلاق داده و برای رفع مشکلات مالی، به همراه دوستش دست به سرقت و آدم کشی می زند.

داستان، داستان جالبی است، اما شخصیت پردازی نه. در برخی از فصلهای کتاب از زبان شخصیت اصلی، حرفهایی زده می شود که با شخصیت یک دزد در تضاد است(انگار که نویسنده حرفها و نظرات شخصی خودش را از زبان آنها بیان کرده است.)

مثلاً در صفحه 170 سردوزامی می گوید : جای زخم احساس گناه تقریباً دایمی گذشته که حاصل برحذربودگی لاینقطع از بازنایستادن زمان بود، حالا جای خود را به کلبی مسلکی سرخورده ای می دهد که از هیپیزم تنها سبک سری را به میراث ندارد. این انسان با بحران بی اهمیت دانستن شادی مواجه می شود. زدن حرفهای بی منبع و سرچشمه را تا جایی بیهوده می داند که در جمع اغلب کلمه ای به زبان نمی آورد. نمی تواند برقصد، چون شادی موردنیاز این کنش را از خود توقع ندارد. نمی تواند از صمیم قلب عاشق یا معشوق خود را دوست داشته باشد. مفهوم های اساسی مثل دلسوزی، حسادت، نوع دوستی و نفرت برایش متزلزل می شود و بالاتر از همه آنها، مفهوم مال اندوزی چهره هراسناک مرگ را در ذهن او زنده می کند.

یا دود نوشته حسین سناپور که بعضی جاها برایم نامفهوم بود و خارج از قصه. یا جنگل پنیر فرشته احمدی که اصلاً داستان مشخصی نداشت و متنش گیج کننده می شد یه جاهایی و ...

پایان نامشخص و رها کردن بعضی شخصیتها در میانه داستان هم از دیگر ایرادهای بیشتر کتابهای نویسندگان ایرانی است. به اینها بیان داستان از زبان اول شخص مفرد که زبان غالب اکثر داستانهای ایرانی است و نثر پیچیده ای که در برخی وجود دارد و تعدد شخصیتها را هم باید اضافه کرد. و صد البته نبود قصه ای جذاب و تازه.

البته نویسنده های کاربلدی هم هستند که تمام کتابهایشان یک دست و  روان و جذاب و خواندنی باشد که بعداً درباره شان می نویسم.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۶/۳۱
حورا رستمی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.