مونولوگ

مونولوگ
Instagram

آخرین مطالب

پسرکی با پیژامه راه راه

دوشنبه, ۲ شهریور ۱۳۹۴، ۰۱:۲۷ ب.ظ

برونو، پسربچه ای نه ساله هست که به همراه پدر و مادر و خواهرش از برلین به برهوت جا به جا می شوند، داستان در آلمان هیتلری می گذرد، پدر برونو یکی از فرماندهان ارشد است که برای انجام ماموریت خانواده اش را به برهوت و در نزدیکی اردوگاه یهودیان اسیر منتقل می کند. برونو یکی از روزها با شموئیل، یکی از پسربچه های ساکن اردوگاه آشنا می شود و ....پس از کمابیش یک ساعت راه پیمایی و کم کم احساس گرسنگی کردن فکر کرد که شاید این کشف برای یک روز کافی و برگشتن به سوی خانه کاری عاقلانه باشد. به هرحال، درست در همین لحظه نقطه ای کوچک در دوردست پدیدار شد و او چشمهایش را تنگ کرد تا ببیند آن نقطه چه هست. برونو به خاطر آورد که در کتابی خوانده بود مردی در بیابان گم شده و به خاطر آن که چندین روز هیچ آب و غذایی نخورده بود کم کم این خیال در ذهنش پا گرفته بود که رستوران های شگفت انگیز با چشمه های پرآب در جلو چشمش پدیدار می شوند، اما هنگامی که خواسته بود از آن ها بخورد و بنوشد آن ها در خلاء و نیستی ناپدید شده بودند. نمی دانست که اکنون چنین اتفاقی برای او نیز دارد رخ می دهد یا نه.

اما همچنان که داشت به این نکته فکر می کرد پاهایش او را گام به گام به نقطه ای که در دوردست قرار داشت نزدیک تر می کرد، نقطه ای که در این میان به لکه ای تبدیل شده بود، و سپس کم کم تبدیل به یک حباب شد. و اندکی پس از آن بود که حباب، طرح واره ای از شکل یک آدم شد، و پس از آن، وقتی برونو حتی نزدیک تر می شد، دید که آن چیز نقطه یا لکه یا حباب و طرح واره نیست بلکه یک آدم است.

در واقع یک پسربچه بود. (ص 91-92)


از خواندن این کتاب واقعا لذت بردم. نویسنده به خوبی حال و هوای یک پسربچه ٩ ساله تنها و بدون دوست را بیان می کند و در عین حال بخشی از اتفاقاتی که برای یهودیان در تاریخ رخ داده، در این کتاب بازگو می شود. 


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۶/۰۲
حورا رستمی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.