مونولوگ

مونولوگ
Instagram

آخرین مطالب

اندر احوالات من و کتاب

جمعه, ۶ دی ۱۳۹۲، ۰۴:۰۰ ق.ظ

یه زمانی(پانزده- شانزده سالگی) عاشق کتابهای حجیم بودم. کتابهای چند جلدی با تعداد صفحات 600-500 به بالا. روی تختم دراز می کشیدم و یک نفس می خوندمشون و لذتشون رو هم می بردم.(گاهی سه روزه، یک کتاب دو جلدی رو تموم می کردم)مژه

یه زمانی عادت داشتم چند تا کتاب با موضوعات مختلف رو هم زمان با هم بخونم، بربادرفته رو با سووشون می خوندم. سفرنامه رو با داستان کوتاه. یه بارم همزمان چهار تا کتاب رو با هم خوندم.چشمک

اما حالا توی بیست و شش سالگی، از شر و شور اینجور کتابخونی افتادم. تا کتابی رو تموم نکردم، سراغ کتاب بعدی نمی رم. اگر از یه کتابی خوشم نیومد(یا از داستان یا از ترجمه اش)، اونو نصفه و نیمه رها و از لیست کتابهای کتابخونه ام خارج می کنم. ( تو کتابخونه ام فقط کتابهایی رو که از خوندشون واقعاً لذت بردم، نگه می دارم)

کتابهای حجیم خسته ام می کنند، سراغشون نمی رم. شاید هفته ها یا ماهها بگذره و من هنوز درگیر تمام کردن یک کتاب 300-200 صفحه ای باشم!

دیگه مثل سابق، خریدن کتاب تازه و خوندنشون،خوشحالم نمی کنه. کم کم دارم دچار یه احساس دلزدگی یا خستگی یا شاید هم ... می شم.نگران

نمی دونم چی کار کنم؟سوال

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۱۰/۰۶
حورا رستمی

نظرات  (۴)

به‌صورت سیستماتیک فیلم ببین؛ بعد از یک مدت دوباره با کتاب آشتی خواهی کرد...
پاسخ:
ممنون از پیشنهادت، ولی من با کتاب قهر نیستم و نخواهم بود.
جالب است منم همینطورم وتازگی ها کتابها رو نمی تونم تموم کنم خسته میشم.دلم میخواد مطالب در حد مقاله باشد.
از بچه گی دوس داشتم کتاب بخونم ولی از وقتی تو یه انتشارات به عنوان فروشنده کارم رو شروع کردم کتاب های متنوعی زیر دستم اومد و بعضی وقت ها چندتا کتاب رو با هم می خوندم. البته کتابایی مثل سینوهه رو تا تموم نمی کردم نمی شد برم سراغ کتابه دیگه ای. خلاصه الان ذهنم بیشتر مشغول پول شده. هنوز دوست دارم کتاب جدید بخونم ولی فقط می خرم و می مونه تو کتابخونم و نمی خونمشون. ولی در عوض تا دلت بخواد سی دی یو کتاب آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت و ... دارم می خونم ( هیچ ربطی به رشتم هم ندارن ) ولی دارم هدفم رو می سازم. از وقتی برای زندگیم هدف انتخاب کردم دیگه بقیه مسائل مثل کتاب, تلوزیون و ... شدن حاشیه,  نمی رسم انجامشون بدم .
پاسخ:
ممنون که بهم سر زدی. شهر داستان، سایت خوبیه و من براش روزهای خوب و بهتری رو آرزو می کنم و همچنین برای شما و تلاشتون... منم سینوهه رو خوندم با این که از ترجمه های ذبیح ا... منصوری اصلا خوشم نمی اومد.
به نظرم یه علتش اینه که کتاب خوب خیلی کمه! یه علتش این سبک جدید روان رنجور و روان پریش نویسیه که بدجوری عالم کتابها رو گرته و بعد خوندنشون اینقدر سنگینی که دلت نمی خواد کتاب جدید شروع کنی.کارهای کلاسیک و حجیم قدیمی آخرش طوری تموم میشد که از شوق تشنه بودی بعدی رو بخونی. منم همینطوری ام. کتابها دلزده ام می کنن اما به خاطر شغلم ادامه می دم. کم لذت می برم. :)
پاسخ:
هم کتاب خوب کمه، هم ترجمه خوب، هم نویسنده خوب و ... لذت کجا بود، لی لی عزیز، خیلی از کتابها رو فقط خوندم که تموم بشه.

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.